Ara

Bu bölümde sistem içerisindeki makaleler arasında arama yapabilirsiniz.

Dergi Kimliği

Online ISSN
1305-3132

Kuruluş
1993

Editor-in-Chief
​Cihat Şen, ​Nicola Volpe

Editors
Daniel Rolnik, Mar Gil, Murat Yayla, Oluş Api

Ultrasonogram tahmini doğum ağırlıkları ile gerçek doğum ağırlığının karşılaştırılması

İ. Aslanpençe, Ö. Kandemir, İ. Atılğan, İ. Dölen, A. Haberal

Künye

Ultrasonogram tahmini doğum ağırlıkları ile gerçek doğum ağırlığının karşılaştırılması. Perinatoloji Dergisi 1997;5(3):89-89

Yazar Bilgileri

İ. Aslanpençe,
Ö. Kandemir,
İ. Atılğan,
İ. Dölen,
A. Haberal

  1. SSK Ankara Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi, 06010 Etlik, ANKARA
Yayın Geçmişi
Çıkar Çakışması

Çıkar çakışması bulunmadığı belirtilmiştir.

Amaç

36-42 hafta arası gebeliklerin ultrasonografik tahmini doğum ağırlıkları ile gerçek doğum ağırlıklarının karşılaştırılması.

Yöntem

SSK Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Ankara Eğitim Hastanesine doğum için başvuran 784 olguya obstetrik ultrasonografi yapıldı. Son yapılan ultrasonogram den sonra ilk 3 gün içinde ve 3-6 gün içinde doğum yapan hastalar olmak üzere iki grup oluşturuldu. Gruplara Weiner.Shepard ve Hadlock'un tahmini doğum ağırlıklarını ölçme formülleri uygulandı. Çalışmada PSS istatistik programı kullanıldı.


Bulgular

Weiner'in abdomen çevresi ve baş çevresini kapsayan iki parametreli modeli daha başarılı tahminler de bulunurken,bunu BPD ve abdomen çevresini kullanan Shepard'ın, AC, FL ve HC'yi kullanan Hadlock'un modelleri izledi. Her iki grubu kendi arasında ve haftalara göre ayırdığımızda, haftalara göre ayırdığımız grup büyük farklılıklar göstermekte idi. Yine tüm modeller 37 haftanın altında daha gerçekçi tahminlerde bulunmaktaydılar.


Sonuç

Her üç formül fetal ağırlık tahmininde kullanılabilir olmasına rağmen, fetusun ağırlık ve gebelik haftası grubuna göre farklı formüllerin kullanılması daha yararlı olacaktır.
Anahtar Kelimeler

-