Ara

Bu bölümde sistem içerisindeki makaleler arasında arama yapabilirsiniz.

Dergi Kimliği

Online ISSN
1305-3132

Yayın Dönemi
1993 - 2021

Editor-in-Chief
​Cihat Şen, ​Nicola Volpe

Editors
Daniel Rolnik, Mar Gil, Murat Yayla, Oluş Api

Doğumda epizyotomi ve perine yırtıklarının önlenmesinde yeni profilaktik perineal sütür tekniği

Sedat Kadanalı

Künye

Doğumda epizyotomi ve perine yırtıklarının önlenmesinde yeni profilaktik perineal sütür tekniği. Perinatoloji Dergisi 1996;4(1):40-40

Yazar Bilgileri

Sedat Kadanalı

  1. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Erzurum TR
Yayın Geçmişi
Çıkar Çakışması

Çıkar çakışması bulunmadığı belirtilmiştir.

Amaç

Yeni tanımladığımız "profilaktik perineal sütür tekniği"nin doğumda epizyotomi ve perineal yırtıkları önlemedeki etkinliğinin araştırılması.

Materyel ve Metod

Travayları başlamış olan primigravid 244 gebe; epizyotomili - epizyolomisiz normal spontan doğum ve profilaktik perineal sütür grubu olarak üç gruptan birine ayrıldılar. Her gruptaki gebelerin maternal yaşları, bebek doğum kilosu, Apgar skorları, doğumun ikinci devresinin süresi, perine yırtıklar ve intakt perine parametreleri karşılaştırıldı.

Bulgular

Profilaktik perineal sütür grubundaki gebelerde, epizyotomili ve epizyotomisiz gebelerle karşılaştırıldığında daha yüksek oranda(%88)intakt perineye rastlandı. Diğer karşılaştırılan parametreler her üç grupta da benzer iken perine yırtıktarı profilaktik perineal sütür grubunda daha az oranda belirlendi(p<0.01).

Sonuç

Tanımladığımız bu basit profilaktik perineal sütür tekniğinin kullanılması doğumda epizyotomi ve perine yırtıklarını önemli ölçüde artacaktır.
Anahtar Kelimeler

-
Dosya / Açıklama
Şekil 1